Виставки / 2023 рік / "МУДРІСТЬ, ЯК ЗБРОЯ"

      В Художньому музеї відбулася презентація виставкового проєкту «Мудрість, як зброя», присвяченого 300-річчю від дня народження видатного українського філософа, письменника, педагога, богослова, мандрівника Григорія Савича Сковороди. В українській історії є чимало видатних постатей, мудрість яких вартує почерпнути. Одним із таких геніїв є Сковорода. 2022 рік офіційно був проголошеним в Україні роком Сковороди. На жаль, війна змінила всі плани, а 7 травня 2022 року ударом російської ракети було зруйновано головний корпус Національного літературно-меморіального музею Григорія Сковороди у селищі Сковородинівка на Харківщині – пам’ятник архітектури, будинок де свого часу жив і відійшов у вічність мислитель. Це був черговий удар по нашій національній пам’яті, черговий замах на знищення нашої духовної свободи, яку у своїх трактатах пропагував Сковорода. Цей злочин - цілком в дусі росії, яка нищить те, що не може привласнити. «Жоден диявол не завдає більше шкоди, аніж удавані друзі» - казав Сковорода.
       І все ж таки у вирі війни про мислителя не забули. Було втілено в життя чимало цікавих проектів, серед яких – виставковий проєкт «Мудрість, як зброя», який реалізовано за грантової підтримки Українського культурного фонду, спільно з Громадською організацією «Екологія. Культура. Мистецтво» та Львівським музеєм історії релігії.
В експозиції виставки, яка має на меті вшанувати інтелектуальне надбання Григорія Сковороди та розкрити багатогранний образ філософа, представлено 24 твори живопису, графіки, декоративного і сучасного мистецтва, ткацтво. До проєкту долучилися художники з різних куточків України: Одеси, Харкова, Києва, Львова, Коломиї, Тернополя…, які звернулися до переосмислення творчості філософа і прочитання його філософської спадщини через сучасне мистецтво. Серед інших це - Олексій Чекаль, Зоряна Опанащук, Олена Якимова, Роман Романишин, Леся Рось, Ольга Опанащук , Роман Опалинський, Дарина Єрьомка, Мирослав Ясінський, Микола Грималюк, Володимир Чорнобай, Ірина Данілів –Флінта.
     З вітальним словом до гостей вернісажу звернулася директор департаменту культури і туризму Тернопільської обласної військової адміністрації Світлана Байталюк , яка наголосила на важливості збереження і дослідження спадщини Григорія Сковороди.
    Куратор виставки, старша наукова співробітниця Львівського музею історії релігії Софія Каськун детально розповіла про мистців-учасників проєкту та їхні твори. Серед авторів - заслужений художник України, тернополянин Володимир Чорнобай, який почерпнув натхнення у байці Сковороди «Жаби». Тригером, що спонукає до творення стали слова: «Сила… Всяка розкіш може зубожіти і висохнути, як озеро, лише чесне ремесло забезпечить непишне, але спокійне існування…Скільки багатіїв щодня стають жебраками. В цьому єдиним спасінням є ремесло. Найбідніші раби нерідко походять від предків, що жили в калюжі великих прибутків…».
    Гість вернісажу, художник Володимир Окрутний створив екслібрис пам’яти Г. Сковороди, який подарував кураторці виставки С. Каськун.
     Сьогодні Сковорода є «народним філософом» – багато хто в Україні знає хоча б кілька його цитат. Даний проєкт допоможе поглибити знання і уявлення про цю непересічну постать через призму художніх образів, запропонованих авторами виставки.
    Директор музею Григорій Шергей вручив п.Софії Каськун подяку за співпрацю і допомогу в проведенні виставки.
     Біограф Михайло Ковалинський писав «Сковорода любив свій рідний край, свою любив Україну». А Україна любить і шанує Сковороду. І якщо зараз ми максимально потребуємо зброї, то прийде час, маятник історії хитнеться в бік мудрості, з якою ми будемо відбудовувати нашу державу.
   Окрасою вернісажу стали виступи студентів Тернопільського фахового мистецького коледжу імені С. Крушельницької - Петра Турчина і Оксани Гладкої.
        Запрошую відвідати виставку «Мудрість, як зброя», яка діятиме до 20 квітня.
 
Ольга Ваврик, заступник директора ТОХМ

artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua

сторінка 1 2 Наступна