Виставки / 2023 рік / "МУДРІСТЬ, ЯК ЗБРОЯ"

      В Художньому музеї відбулася презентація виставкового проєкту «Мудрість, як зброя», присвяченого 300-річчю від дня народження видатного українського філософа, письменника, педагога, богослова, мандрівника Григорія Савича Сковороди. В українській історії є чимало видатних постатей, мудрість яких вартує почерпнути. Одним із таких геніїв є Сковорода. 2022 рік офіційно був проголошеним в Україні роком Сковороди. На жаль, війна змінила всі плани, а 7 травня 2022 року ударом російської ракети було зруйновано головний корпус Національного літературно-меморіального музею Григорія Сковороди у селищі Сковородинівка на Харківщині – пам’ятник архітектури, будинок де свого часу жив і відійшов у вічність мислитель. Це був черговий удар по нашій національній пам’яті, черговий замах на знищення нашої духовної свободи, яку у своїх трактатах пропагував Сковорода. Цей злочин - цілком в дусі росії, яка нищить те, що не може привласнити. «Жоден диявол не завдає більше шкоди, аніж удавані друзі» - казав Сковорода.
       І все ж таки у вирі війни про мислителя не забули. Було втілено в життя чимало цікавих проектів, серед яких – виставковий проєкт «Мудрість, як зброя», який реалізовано за грантової підтримки Українського культурного фонду, спільно з Громадською організацією «Екологія. Культура. Мистецтво» та Львівським музеєм історії релігії.
В експозиції виставки, яка має на меті вшанувати інтелектуальне надбання Григорія Сковороди та розкрити багатогранний образ філософа, представлено 24 твори живопису, графіки, декоративного і сучасного мистецтва, ткацтво. До проєкту долучилися художники з різних куточків України: Одеси, Харкова, Києва, Львова, Коломиї, Тернополя…, які звернулися до переосмислення творчості філософа і прочитання його філософської спадщини через сучасне мистецтво. Серед інших це - Олексій Чекаль, Зоряна Опанащук, Олена Якимова, Роман Романишин, Леся Рось, Ольга Опанащук , Роман Опалинський, Дарина Єрьомка, Мирослав Ясінський, Микола Грималюк, Володимир Чорнобай, Ірина Данілів –Флінта.
     З вітальним словом до гостей вернісажу звернулася директор департаменту культури і туризму Тернопільської обласної військової адміністрації Світлана Байталюк , яка наголосила на важливості збереження і дослідження спадщини Григорія Сковороди.
    Куратор виставки, старша наукова співробітниця Львівського музею історії релігії Софія Каськун детально розповіла про мистців-учасників проєкту та їхні твори. Серед авторів - заслужений художник України, тернополянин Володимир Чорнобай, який почерпнув натхнення у байці Сковороди «Жаби». Тригером, що спонукає до творення стали слова: «Сила… Всяка розкіш може зубожіти і висохнути, як озеро, лише чесне ремесло забезпечить непишне, але спокійне існування…Скільки багатіїв щодня стають жебраками. В цьому єдиним спасінням є ремесло. Найбідніші раби нерідко походять від предків, що жили в калюжі великих прибутків…».
    Гість вернісажу, художник Володимир Окрутний створив екслібрис пам’яти Г. Сковороди, який подарував кураторці виставки С. Каськун.
     Сьогодні Сковорода є «народним філософом» – багато хто в Україні знає хоча б кілька його цитат. Даний проєкт допоможе поглибити знання і уявлення про цю непересічну постать через призму художніх образів, запропонованих авторами виставки.
    Директор музею Григорій Шергей вручив п.Софії Каськун подяку за співпрацю і допомогу в проведенні виставки.
     Біограф Михайло Ковалинський писав «Сковорода любив свій рідний край, свою любив Україну». А Україна любить і шанує Сковороду. І якщо зараз ми максимально потребуємо зброї, то прийде час, маятник історії хитнеться в бік мудрості, з якою ми будемо відбудовувати нашу державу.
   Окрасою вернісажу стали виступи студентів Тернопільського фахового мистецького коледжу імені С. Крушельницької - Петра Турчина і Оксани Гладкої.
        Запрошую відвідати виставку «Мудрість, як зброя», яка діятиме до 20 квітня.
 
Ольга Ваврик, заступник директора ТОХМ

artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua

сторінка Попередня 1 2