Про музей

Тернопільський обласний художній музей було засновано 1 травня 1991 р. на базі колишньої Картинної галереї, одного з відділів Краєзнавчого музею. Новостворений заклад культури почав діяти з 1 червня.

Після вирішення організаційних проблем, у виставковій залі влаштовано першу виставку картин Андрія Петрика. У жовтні,  в двох інших залах, відкрилася для огляду постійна експозиція творів українського і зарубіжного мистецтва. Художньому музею було передано 552 твори образотворчого мистецтва, згодом додано ще 139.
Художній музей має давнішу історію. Його родовід починається від Регіонального Подільського Музею, відкритого 13 квітня 1913 р. в чотирьох залах Товариства Народних Шкіл (ТНШ) на вул. С.Качали. Засновником музею був проф. Станіслав Сороківський, довголітній голова управи ТНШ. Він також опрацював перший путівник по музею. Серед експонатів були твори професійного малярства і пластики, килими і вишивки, порцеляна, монети, оригінальні документи. Під час Першої світової війни росіяни знищили колекцію.

Зруйноване приміщення згодом було  відновлене. Музейна збірка мала регіональний характер і складалася з 4-х розділів: історичного, етнографічного, сучасного мистецтва (художні промисли) та природничого. З-поміж експонатів мистецького розділу виділялися колекції медалей і пам’ятних відзнак, порцеляни і скла, гравюри, акварелі, олійні картини, різьба. На Тернопільщині зібрано гончарні вироби народних майстрів, одяг, килими, великодні писанки і витинанки. Історик Л. Фінкель заповів цінну книгозбірню, яка склала основу музейної бібліотеки. Друге відкриття музею відбулося  9 листопада 1930 р. Тоді ж видано новий путівник по музею.
Восени 1939 р. Регіональний Подільський Музей нова влада реорганізувала у Тернопільський історико - краєзнавчий музей. Фонди музею поповнилися багатьма творами Західної Європи ХVІІ-ХІХ ст. з націоналізованих колекцій графів Потоцьких і Козєбродських.

Після ІІ Світової війни музей відновив свою діяльність  15 липня 1945 р.
На початку 1960-х  рр. у музейну збірку  надійшли ікони, різьба і стародруки, в т.ч. унікальні барокові барельєфи Й. Г. Пінзеля з  Бучача.

Збірка творів Краєзнавчого музею склала основу Картинної галереї, відкритої 6 травня 1978 р. у колишньому Домініканському костьолі. Завідував нею Ігор Ґерета (1938-2002), який підготував путівник (Львів, 1981). Значну допомогу в організації галереї надали провідні музеї України та Дирекція художніх виставок. У січні 1986 р. Картинну галерею перевели у нинішній павільон-прибудову до житлового будинку. Його приміщення пристосували під виставкові зали. Останніми роками галерея займалася організацією виставок.

Основні фонди Художнього музею у 2017 р. складали 9061 експонат, у т.ч. живопису - 936,  графіки – 7382, скульптури – 170,  декоративно-ужиткового мистецтва – 573. Від часу заснування ведеться збір та опрацювання науково-допоміжного фонду, архіву та бібліотеки з мистецтва. Перших два роки збірка збільшувалася за рахунок закупки творів у художників і приватних осіб, згодом  -  виставкової діяльності, подарунків мистців і колекціонерів. З-поміж значних фондів – праці та документальні матеріали І. Хворостецького (44 етюди), А. Петрика (49 картин), Д. Шолдри (50 картин), А. Малюци (92 твори), В. Окрутного (73 графічні листи), А. Ткаченка (41 рисунок), Ю. Чумака (95 ескізів і етюдів). У музеї зберігається приватна колекція екслібрисів проф. Е. Н. Берґера – 6134 гравюри.
Тернопільський областний художній музей
artmuseum.te.ua