Виставки / 2015 рік / Фотовиставка пам’яток повстанської звитяги на Тернопільщині „Ми, повстанці – сини України”

Фотовиставка пам’яток повстанської звитяги  на Тернопільщині „Ми, повстанці – сини України”

На відзначення Року повстанської звитяги у Тернопільській області, спільно з  Тернопільською обласною інспекцією охорони пам’яток історії та культури відкрито виставку світлин пам’ятників, могил та пам’ятних місць, пов’язаних з боротьбою ОУН-УПА. 

Участь в урочистому відкритті взяли  заступник директора обласної інспекції охорони пам’яток історії та культури Людмила Строцень, начальник відділу охорони культурної спадщини департаменту культури, релігії і національностей ОДА Ярослав Пелехатий, начальник об'єднання ПАТ «Тернопільгаз» Олег Караванський, голова обласного товариства «Меморіал» ім. В. Стуса Богдан Хаварівський, голова обласного товариства «Меморіал» ім. В. Стус, архітектор Данило Чепіль, директор департаменту освіти і науки ОДА Любомир Крупа. «Єдиний спосіб, яким народ може продовжити життя своїм героям – це зберігати про них світлу пам’ять» - зазначив директор художнього музею Ігор Дуда. 

З часів здобуття незалежності України на центральних площах багатьох населених пунктів краю постали пам’ятники політичним провідникам національно-визвольної боротьби – Степану Бандері, Ярославу Стецьку, Ярославу Старуху, духовним провідникам – Андрею Шептицькому, Йосипу Сліпому, Миколі Хмільовському. Встановлено пам’ятні знаки над раніше безіменними могилами героїв повстанської боротьби, які в радянські часи ніхто не насмілювався означити. Проїжджаючи селами та містечками нашого краю, кожен звертав увагу на незліченну кількість символічних могил, споруджених в пам’ять про трагічні, але разом з тим і героїчні події 40-50-х років минулого століття. Загалом на території області споруджено біля півтисячі пам’ятних знаків борцям за волю України. Це є реальним виявом, що жителі краю визнали вояків ОУН-УПА борцями за незалежність України, не чекаючи, коли це буде зроблено на законодавчому рівні. 

Працівниками Тернопільської інспекції охорони пам’яток зібрано інформацію і підготовлено унікальну карту-банер, на якій позначено основні події повстанської боротьби на Тернопільщині, зокрема нанесено територію військових округ УПА на території області - „Богун” і „Лисоня”, місця основних боїв повстанців з німцями та енкаведистами, штаби УПА, підпільні друкарні а також пам’ятки. Тут зібрана найбільш повна інформація про повстанське підпілля на наших теренах, яка увійде в підручники з історії краю. Карту прикрашають безцінні дереворити повстанського художника Ніла Хасевича.  

 На фотовиставці представлена лише незначна частина пам’ятників з усіх куточків нашого краю. Автори намагались підібрати найвиразніші з них, які передають дух героїчної епохи та сьогоднішнє шанобливе ставлення до пам’яті про Героїв УПА. 

Відновлюймо світлу пам’ять наших Героїв! І нехай кожен новий пам’ятник стане духовною цеглиною Української Незалежності.   

Виставка діятиме до 24 грудня 2015 р.


artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua