Виставки / 2025 рік / ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ВИШИВАНКИ

"Вишиванка —символ незламності України»
🩵💛В Тернопільському обласному художньому музеї відбулися урочистості з нагоди відзначення Всесвітнього Дня Вишиванки.
🔷З вітальним словом до присутніх звернулися начальник Тернопільської обласної військової адміністрації В’ячеслав Негода і голова Тернопільської обласної ради Богдан Бутковський.
📜День Вишиванки в Україні започатковано у 2006 році. Від тоді щороку, у третій четвер травня, вишиванка об’єднує українців по всьому світу. Адже це – наша національна гордість. Вишиту сорочку, вишитий рушник передають з роду в рід, бережуть як безцінну реліквію, як втілення незламності духу.
Вишиванка говорить про те, ким ми були, ким ми є, і ким хочемо бути, нагадуючи, що ми — частина великого українського роду.
📜Тернопільщина – край, де вишиванку люблять і шанують. Майстри народного мистецтва, працівники музеїв та приватні колекціонери популяризують прадавнє мистецтво. У 2020 році борщівську народну вишивку внесено до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини як основного елемента нематеріальної спадщини Тернопільської області.
🔶На виставці «Вишиванка: традиція і спадщина» Тернопільський обласний краєзнавчий музей представив частину своєї колекції.
🔷Поряд із вишиванкою ще одним елементом нашої культурної спадщини є лемківська кривуля — традиційна жіноча нагрудна прикраса, яка нещодавно була визнана елементом нематеріальної культурної спадщини Тернопільщини.
Музейний комплекс «Лемківське село» з Монастириська представив колекцію чудових прикрас.
🖼️Вишиванка часто стає джерелом натхнення для художників, які “цитують” її, відтворюючи у своїх картинах не просто узори, а душу народу. Особливо виразно це можна побачити в роботах сучасного київського художника Юрія Нагулка, які експонуються у залах художнього музею. На картинах вишиванка — не лише деталь, а сенсове ядро образу, духовний центр композиції. Проєкт «Код нації» містить символічні образи Матері-Берегині, Козака-Мамая, воїнів сучасної України — вбраних у національне, немов у броню.
🕯️У залах також представлено вишиванку і вишиті картини Ярослава Кондришина - воїна 42 окремої механізованої бригади. 7 листопада 2023 року захисник загинув у бою з окупантами на Бахмутському напрямку. У цивільному житті його захопленням було вишивання. У мирний час Ярослав творив красу, у воєнний — захищав її, віддавши життя у боротьбі за незалежність, суверенітет і територіальну цілісність нашої держави.
🎶Студенти Тернопільського мистецького фахового коледжу імені С.Крушельницької Наталія Лісовська, Ілона Лотоцька та Остап Козира прикрасили захід своїм виступом.
💃Учасники хореографічного колективу Теребовлянського фахового коледжу культури і мистецтв подарували присутнім дефіле «Вишивана Україна» та «Танець з кривулькою».
🎤Озвучування заходу забезпечило КП ТОР «Центр дозвілля «Терноцвіт».
Нехай вишиванка об’єднує нас у єдиний народ, допомагає у боротьбі і праці! З Днем вишиванки! Слава Україні!
Ольга Ваврик, заступник директора ТОХМ
Фото – Марія Хвостяк.

artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua