Виставки / 2025 рік / «ПИСАНКОВИЙ СВІТ» Лесі та Юрія ЦІКАЛІВ

20 квітня в Художньому музеї відбулося відкриття виставки писанок Лесі та Юрія Цікалів «Писанковий світ». В експозиції – понад 160 писанок на курячих, гусячих та страусиних яйцях, створених нещодавно. Це - авторські, трипільські та писанки західного Поділля.
📜Витоки писанкарства сягають доби язичництва, коли яйце вважалося символом весняного відродження життя на землі. На писанках малювали знаки сонця, якому поклонялися після довгої зими. Люди вірили, що розписане яйце несе магічну силу, яка може захистити від злих духів, принести врожай, здоров’я та гармонію. З приходом християнства писанкарство набуло нового значення. Яйце стало символом воскресіння Христа, і традиція розпису закріпилася як невід’ємна частина великодніх обрядів. У цей період значення символів частково змінилося, але основна ідея збереження життя та родючості залишилася.
✨Подружжя Цікалів – інженери за освітою та творці писанок за покликанням. Вони ось уже 40 років працюють над відродженням прадавньої традиції писанкарства, доповнюючи її своїми авторськими композиціями і техніками. Митці розпочали свій творчий шлях у 1990-і роки, а в 1993 році відбулася їх перша персональна виставка в Художньому музею. Згодом майстри створили і подарували нашому музею колекцію регіональних писанок, де відображені найбільш характерні орнаменти для різних теренів, де живуть українці.
Вершин писанкарства майстри досягали внаслідок постійного навчання і самовдосконалення. Їхні писанки – маленькі шедеври із ретельно підібраними кольорами, складними довершеними композиціями, в яких – прадавні символи. Подружжя Цікалів в роботі використовують не писачок, а металеве перо, завдяки якому можуть досягати бажаного результату.
Майстри щедро діляться своїм досвідом, беручи участь у виставках, майстер – класах, фестивалях. Їх твори знаходяться в музеях і приватних колекція в Україні і за кордоном.
На вернісажі виступили:
Наталія Собкович – мистецтвознавиця, начальник відділу культури і охорони культурної спадщини департаменту культури та туризму ТОВА,
Ігор Дуда – мистецтвознавець, заслужений працівник культури України,
Іван Кузишин – повідний спеціаліст Тернопільського обласного методичного центру народної творчості.
Сергій Музика – директор Тернопільської художньої школи імені М. Бойчука.
Михайло Миколенко та представники родини.
Виставка триватиме до 8 квітня 2025 року, запрошуємо!
Ольга Ваврик, заступник директора ТОХМ
Фото – Марія Хвостяк

artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua