8 листопада 2023 року минуло 80 років від дня народження Дмитра Стецька - видатного мистця, про якого ми сьогодні згадуємо із гордістю та світлим сумом. Сумно, що Дмитро Стецько сьогодні не з нами, сумно що його земний шлях завершився передчасно у Різдвяне надвечір’я 2017 року, коли у власній майстерні він працював на картиною, яка стала для нього останньою. Подружжя Стецьків – Дмитра і Віри – були своєрідною візитівкою мистецького Тернополя і сьогодні ми горді з того, що у нашому місті жив і творив визначний український митець, яскравий представник історичного живопису, чия творчість глибоко пронизана національною ідеєю. У доробку художника - сотні живописних станкових і монументальних творів, десятки скульптур, пам’ятників, меморіальних таблиць. Дмитро Стецько був учасником багатьох обласних і всеукраїнських виставок, автором персональних виставок в Україні і за кордоном, зокрема в Канаді, Польщі. Його твори прикрашають колекції музеїв і галерей по всьому світу.
Сьогодні нащадки митця трепетно бережуть і популяризують його творчий спадок. За ініціативи Володимира Орищака - племінника художника у 2017 - 2021 роках твори Дмитра Стецька були представлені в найкращих залах України: в Національному музеї Тараса Шевченка (Київ), Львівському Національному музеї імені Андрея Шептицького та Канівському музеї Тараса Шевченка.
На виставці в нашому залі представлено 35 різнопланових живописних полотен і 3 скульптурні композиції – невелика, але вагома частина спадку. В експозиції – портрети матері, кілька портретів дружини Віри, яка постає в різних образах, також автопортрет, датований 1973 роком. Представлено філософські роздуми митця на теми буття: «Дорога довша як життя», «Чумацький шлях», історичні сюжети «Похорон скіфа», «Василько – князь Теребовельський», які відносяться до 1990-х років, біблійні мотиви і роздуми на тему високої духовності «Ангел – весляр», «Зняття з Хреста», над якими Дмитро Стецько працював у 2000 роках. Експозиція побудована так, що твори ретроспективно розкривають нам особистість Дмитра Стецька, творчість якого залишається ПОЗА ЧАСОМ, долаючи хронологічні межі.
На виставці було представлено великий ілюстрований альбом - каталог «Дмитро Стецько. Віра», на початку якого є посвята «Світлій пам’яті дружини Віри». Каталог вийшов з друку у 2017 році, на жаль, подружжя не побачило його, хоча планували і мріяли його видати. Видання, яке містить понад 250 ілюстрацій – фотографій творів, біографічні дані і бібліографію, яка налічує сотні публікацій про художника. Автором вступної статті «Собор серця Дмитра Стецька» є Роман Яців – кандидат мистецтвознавства, проректор з наукової роботи Львівської національної академії мистецтв, заслужений працівник культури України, який був гостем виставки.
Під час вернісажу директор музею Григорій Шергей зазначив, що «Сьогодні відбувається особливий момент в історії музею. Ми маємо честь представити неперевершену творчість Дмитра Стецька – одного із найяскравіших майстрів українського мистецтва, який залишив надзвичайно цінний спадок. Його роботи – не лише творчість, але й погляд на світ, який перетинає хронологічні рамки».
Директорка департаменту культури та туризму Тернопільської обласної військової адміністрації Світлана Байталюк подякувала працівникам музею за витонченість у кожній деталі в організації виставки та «атмосферу, де кожен експонат перетворюється на окремий епізод, на сторінку історії, що оживає перед нашими очима. Завдяки вам, ми отримали можливість насолоджуватися творчістю Дмитра Стецька та відкривати для себе нові грані його таланту».
Депутат Тернопільської обласної ради Ірина Шумада привітала організаторів і учасників виставки, зазначивши, що виставка є на часі зараз, коли Україна виборює свою свободу і незалежність.
Друзі і колеги Дмитра і Віри Стецьків поділилися із присутніми теплими спогадами, які сплелися у вінок пам’яті незабутнього подружжя. Вокальний квартет «Акорд» та камерний оркестр Тернопільської обласної філармонії створили неповторну музичну атмосферу заходу.
Виставка діятиме до 1 лютого 2024 року. Запрошуємо відвідати!
Ольга Ваврик – заступник директора ТОХМ
Фото-Наталія Огінська, Михайло Урбанський
сторінка Попередня 1 2