Виставки / 2022 рік / "СОЛОМІЯ" мистецький проєкт

                                                                                 "СОЛОМІЯ"
     Сьогодні у виставковому залі Художнього музею відбулася презентація міжнародного мистецького проєкту «Соломія», присвяченого 150-річчю від дня народження нашої славетної землячки, примадонни оперної сцени кін.ХІХ - поч.ХХ ст. Соломії Крушельницької.
     Проєкт був заснований у 2016 році киїянами Юрієм Юровим та Нінель Бабієнко. У Проєкті представлено 21 твір відомих українських художників. Це в основному представники Києва, митці з Сум, Кривого-Рогу, Івано-Франківська. Всього 15 авторів, серед них - народний художник України, лауреат Шевченківської премії Михайло Гуйда, заслужені художники України Костянтин Могилевський, Олександр Ольхов, подружжя Панаса Титенка та Олени Яковенко. Талановиті майстри образотворчого мистецтва створили чудові портрети Соломії Крушельницької в її знаменитих образах Чіо-Чіо-Сан та Аїди, портрети італійського оперного композитора Джакомо Пуччіні - автора знаменитої опери «Мадам Баттерфляй», та Мирослава Скорика – українського композитора, внучатого племінника С.Крушельницької. Художники відобразили архітектуру і природу України та Італії – ми бачимо величну будівлю Львівської опери, де дебютувала співачка, будинок Соломії у Львові, де вона прожила сімнадцять років, набережну італійського містечка Віареджо, де вона жила з чоловіком, італійським адвокатом Чезаре Річчоні. Кожна картина пов’язана із Соломією і кожна несе в собі енергетику і відчуття художника, його естетичне переосмислення сюжету.
     Проект експонувався у Львівській Національній опері, Луцькому художньому музеї, Київській Національній опері, інших поважних залах України, Італії, Австрії. Дуже символічно, що в ювілейний рік, за місяць до 150-річчя від дня народження Соломії Крушельницької ця виставка відбувається в Тернополі, на батьківщині примадонни. Вона стала можливою за ініціативи та підтримки директора департаменту культури і мистецтв ТОДА Світлани Анатоліївни Байталюк.
     До Проєкту залучені також музиканти і музейні працівники. Свого часу його створення підтримали родичі С.Крушельницької – світлої пам’яті видатний композитор, Герой України Мирослав Скорик та відомий канадський юрист Енді Семотюк. Великий внесок у створення інформаційних банерів для проєкту зробив Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької у Львові, де і відбулася одна з перших виставок. Сьогодні на вернісажі був присутній директор музею Михайло Кобрин.
     На початку ХХ століття на оперних сценах світу царювали співаки Баттістіні, Карузо, Тітта Руффо. До цієї плеяди великих імен належить Соломія Крушельницька. У неї був колосальний репертуар: понад 60 партій з 60 опер, сольні концертні номери, обробки пісень, яких вона знала сотні. Найвимогливіші критики її називали «єдиною в світі Джокондою», «ідеальною Брунгільдою», «незабутньою Аїдою». Вона справді для нас є незабутньою, Тернопільщина шанує і пам’ятає свою знамениту землячку. У вересні 1928 року вона дала сольний концерт у Тернополі в залі Міщанського братства (сьогодні обласна філармонія), назавжди залишивши свій слід в історії культурно-мистецького життя міста. В Тернополі встановлено перший у світі пам’ятник співачці у повний зріст, до встановлення якого надзвичайно багато зусиль доклала голова благодійного фонду «Соломія» Марта Подкович. Ім’я Соломії носить Тернопільський музичний коледж, на її честь названо вулицю, на якій знаходиться Художній музей.
     В селі Біла, де пройшли дитячі і юнацькі роки співачки, діє музей Соломії Крушельницької, працівники якого бережуть і плекають пам'ять про родинне гніздо Крушельницьких.
     Експозицію міжнародного проєкту дуже вдало доповнено експонатами з фондів Тернопільського обласного краєзнавчого музею. Це - письмове приладдя, різьблений столик, гердан, платівки із записами співу С.Крушельницької. Про них розповіли завідувач відділу стародавньої історії ТОКМ Олег Гаврилюк та заступник директора з розвитку та комунікації ТОКМ Роман Мацелюх
     Голос співачки – сопрано широкого діапазону, що відзначався надзвичайною привабливістю та оксамитним тембром. З однаковим успіхом вона виконувала ліричні пісні, драматичні оперні партії, твори світової класики. Де і коли б не виступала вона з концертом, завжди включала в репертуар українські народні пісні. Переведений на сучасні засоби відтворення, її голос не відтворений досконало, але переносить нас у чарівний світ особистості великої артистки.
     Наш вернісаж - один із багатьох заходів до 150 – річчя від дня народження славетної співачки, які будуть проведені на Тернопільщині і будуть вплетені у вінок її пам’яті і шани. Виставка буде діяти до 31 серпня.  Запрошуємо!

                                                                                                                        Ольга Ваврик, заступник директора ТОХМ

artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua