Виставки / 2022 рік / "МАЙДАН. СИМВОЛИ РЕВОЛЮЦІЇ"

        З 20 лютого у Тернопільському обласному художньому музеї відкрито  книжково-ілюстративну виставку «МАЙДАН. СИМВОЛИ РЕВОЛЮЦІЇ», приурочену до Дня Героїв Небесної Сотні.
       Боротьба українських громадян за свої права, яка одержала назву Революція Гідності, стала  наймасштабнішою подією в новітній історії України.
         21 листопада 2013 року тисячі людей вийшли на Європейську площу столиці  на  мирний  протест  проти відмови тодішнього президента України В. Януковича підписати Угоду про асоціацію  України з Європейським Союзом. Вночі, 30 листопада, на вулиці залишалося кілька сотень активістів, переважно студентів. Їх жорстоко розігнала поліція. Після побиття молоді на Майдані Незалежності спецпідрозділами силовиків, протестний рух перетворився на тривалу кампанію громадянської непокори владному режиму. Протистояння учасників Революції Гідності та представників режиму Януковича тривало понад три місяці.
Сумний список Небесної Сотні відкрився 22 січня 2014 року, коли від вогнепальних поранень у центрі столиці загинули активісти Майдану вірменин Сергій Нігоян та білорус Михайло Жизневський. Того ж дня в лісі під Києвом було знайдено тіло зі слідами тортур активіста Юрія Вербицького.
У період із 18 до 20 лютого загинуло та отримало травми найбільше протестувальників. Ці події стали останнім переломним моментом Революції Гідності. Офіційно встановлено 107 жертв Революції Гідності, названих Небесною Сотнею.
         6 серпня 2020 р. В Тернопільському обласному художньому музеї відбулася виставка «Нью-Йорк – Іловайськ: Вибір» присвячена пам’яті М. Паславського (1959-2014) – учасника Революції Гідності, бійця батальйону «Донбас». Над створенням проекту працювали Національний музей Революції Гідності, Музей української діаспори та родина Маркіяна Паславського. Організатори виставки подарували Художньому музею книги, які  сьогодні ми представляємо  на виставці:
        «Небесна сотня. Життєписи» - біографічні розповіді про   активістів Євромайдану,  які віддали життя заради перемоги демократії.
         «Майдан. Пряма мова» - інтерв’ю з учасниками та свідками подій Революції Гідності.
         На виставці представлено набори листівок «Майдан. Світло і тіні революції», «Майдан. Творчість свободи» та інші, які розповідають нам про те, як засоби мистецтва формували культурний ландшафт протестів, допомагали осмислювати й фіксувати довколишні події, вшановувати героїзм активістів і загиблих, гоїти людські рани й соціальні травми.
         Ці та інші книги можна побачити на виставці, яка діятиме  в Художньому музеї  до  28 лютого.
         Революція Гідності стала героїчним і драматичним феноменом для України. Наш  народ довів свою відданість ідеалам  свободи і демократії.
  У День Героїв Небесної Сотні  віддаємо шану пам'яті Героям, які  своїм життям заплатили  найвищу ціну за Свободу нашої держави та змінили  хід її історії.
                        
 
 Вікторія  КОЗЛОВСЬКА – старша наукова співробітниця ТОХМ

artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua