Виставки / 2021 рік / "Ніл Хасевич - художник і воїн УПА"

        До Дня захисників і захисниць України в Художньому музеї розгорнуто виставку репродукційної графіки з фондів музею «Ніл Хасевич – художник і воїн УПА».
        Ніл Хасевич - син волинської землі, талановитий художник- графік і незламний патріот.
Народившись 25 листопада 1905 року в мальовничому селі Дюксин, що на Костопільщині, він не мав крім злиднів нічого, лише дарований Богом талант. Батько відправив його на навчання до іконописної майстерні у Рівному, де хлопчик з дивним іменем знайшов розуміння самого себе і свого покликання.
        У 1922р. сталася трагедія, яка вплинула на подальшу долю Ніла. Підвода, де був він та мати, зіткнулася з потягом. Мати загинула, а Ніл втратив ліву ногу. Французька компанія, що володіла залізницею, надала грошову компенсацію, яку Хасевич згодом витратив на вступ до Варшавської академії мистецтв.
        У 1925р. юнак, завершивши навчання у Рівенській гімназії, вирушає до Варшавської академії. У 1931 році Ніл Хасевич створив картину «Прання», за яку отримав відзнаку Ватикану. З 1931 до 1942 року художник брав участь у 35- ти художніх виставках, зокрема у Празі, Римі, Берліні, Варшаві, Львові, Лос- Анжелесі, Чикаго.
        Водночас Ніл розуміє й свою просвітницьку місію – створює абетку для українських школярів.
На початку Другої світової війни художник повертається на батьківщину і долучається до підпільної боротьби УПА, керує друкарнею. За його ескізами створені бойові відзнаки для повстанців.
Загинув Хасевич у бункері, на хуторі біля села Сухівці на Рівенщині, у 1952 році.
        У творчому доробку Н.Хасевича значне місце посідають портрети вояків, агітаційні плакати і листівки. Він випустив "Бофони" (грошові знаки бойового фонду УПА), розробляв проекти бойових прапорів, печаток і бланків для Армії Нескорених. 
        Життя і творчість Ніла Хасевича - яскравий приклад боротьби за волю і Незалежність України.
Запрошуємо Вас відвідати виставку, яка буде діяти до 25 жовтня 2021 року.
                                                                                                  Наталія Піщев - науковий співробітник ТОХМ.

artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua