Виставки / 2021 рік / Шевченківська виставка з фондів музею "І НА ОНОВЛЕНІЙ ЗЕМЛІ..."

          У  Художньому  музеї відкрито виставку «І на оновленій землі…», приурочену  до 207-ї річниці від  дня народження великого українського поета і  художника  Т.Г.Шевченка. Щороку, в березні, ми вшановуємо Кобзаря, ім’я і багатогранна творчість якого стали символами єдності  нашого народу.
         В експозиції – живописні,  скульптурні, графічні та твори декоративно- ужиткового мистецтва тернопільських художників. Серед них  - картини заслужених художників України Ярослава Омеляна («Тарас Шевченко», «Т.Шевченко в Кременці»), Богдана Ткачика («І на оновленій землі…»), унікальні краєвиди з місць заслання Т.Шевченка -  «Мангишлацький пейзаж», «Форт Шевченко», «Залишки Новопетрівського укріплення Хівінського шляху» Андрія Ткаченка, які він намалював у 1962-63 рр., перебуваючи у Казахстані. На чільному місці привертає увагу портрет молодого  Т.Шевченка пензля Мирона Федчини.
         Серед нових надходжень  -  "Портрет Т.Шевченка". (1939 р.)  Олександра Рубана (1900-1943) - українського графіка, представника  школи українського графічного мистецтва, який  належав до творчої групи «бойчукістів»  і Шевченкіана київського художника Миколи Сліпченка (1909-2005). Зокрема твори: «Зустріч труни з тілом Т.Шевченка у Києві», «На Тарасову гору», «Друзі Т.Шевченко і М.Щепкін», подаровані нашому музею  родиною мистця.
          В експозиції також  триптих  «Причинна» (1998, автолітографія) заслуженого художника України Петра Шпорчука, живописні полотна «Мені  тринадцятий минало…» Ганни Ткачик  і  «За байраком байрак…» Володимира Окрутного.
           Серед естампів – ілюстрації до Кобзаря лауреатів Національної премії України  ім. Т.Шевченка: «Утоплена» Василя Лопати,  «Наймичка з Марком» Михайла Дерегуса.
         Про творчість Т.Шевченка – художника (а це близько 800 портретів, жанрових композиції, пейзажів, малюнків із  біблійними, історичними сюжетами) дають уявлення репродукції живописних полотен  («Автопортрет», «Катерина», «Циганка-ворожка», «Портрет В. Кочубея», «Портрет А.Закревської» та  ін.), також  листівки, на яких відтворено офорти  із серії «Живописна Україна», рисунки - «Притча про блудного сина», малюнки, які розповідають про життя і  побут казахів.
         Доповнює  виставку література:  факсимільне видання «Кобзаря» (1840),  рідкісний «Малий Кобзар»  (1923), «Т.Г. Шевченко в народній творчості» (1940),   «Кобзарі»,  ілюстровані І.Марчуком й  В. Касіяном,  три  видання книги «Т.Шевченко на Тернопільщині» І. Дуди, Б. Мельничука (1990, 1998, 2007). Про вшанування пам’яті  Т.Шевченка на Тернопільщині розповідає ілюстрований альманах «В камені, бронзі, граніті» (2014), який містить світлини з описом монументів, меморіальних таблиць, встановлених у нашому краї.

                                                                                                     Ольга Ваврик -заступник директора ТОХМ
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua
artmuseum.te.ua