Виставки / 2021 рік / "Я В СЕРЦІ МАЮ ТЕ, ЩО НЕ ВМИРАЄ"

25 лютого виповнюється 150 років з дня народження Лесі УКРАЇНКИ (Лариси Петрівни Косач) – видатної української письменниці, перекладачки, культурної діячки. Її вклад в розвиток української літератури – неоціненний. Відома завдяки своїм збіркам поезій: „На крилах пісень” (1893), „Думи і мрії” (1899), „Відгуки” (1902), поемам „Давня казка” (1893), „Одно слово” (1903), драмам „Бояриня” (1913), „Кассандра” (1903-1907), „В катакомбах” (1905), „Лісова пісня” (1911) та ін.
Серед близького оточення Лесі Українки були відомі культурні діячі: М. Драгоманов (дядько по матері), М. Старицький, М. Лисенко. Це сприяло ранньому входженню Лесі в літературу. В дев’ять років вона написала свій перший вірш („Надія”), в тринадцять почала друкуватись.
Леся Українка отримала ґрунтовну освіту: знала більше десяти мов – французьку, німецьку, польську, болгарську, латинь, давньогрецьку та ін.; вітчизняну й світову літератури, історію, філософію. Подорожі до Німеччини, Австро-Угорщини, Швейцарії, Італії, Єгипту, на Кавказ та до Криму, з метою лікування від сухот, збагатили її враження та сприяли розширенню кругозору письменниці.
Багато перекладала ( твори М. Гоголя, А. Міцкевича, Г. Гейне, В. Гюго, Гомера та ін.). Використовуючи образи світової літератури, вона розвинула новий жанр – українську драматичну поему („Одержима” (1901), „В катакомбах” (1905), „Кассандра” (1907), „Камінний господар” (1912), „Бояриня” (1913).
Своєю жертовною працею, Леся Українка стала в авангарді творчих сил, що вивели українську літературу на широку арену світової літератури.
До ювілею письменниці в Тернопільському обласному художньому музеї відкрито книжково - ілюстративну виставку «Я в серці маю те, що не вмирає…». В експозиції - портрети поетеси, які створили художники Тернопільщини: Ярослав Омелян та Євген Шпак, книги, буклети, фотографії , репродукції ілюстрацій до «Лісової пісні» Софії Караффи-Корбут.
Музей також бере участь у загальнонаціональному проєкті «Леся Українка: 150 імен», який проходитиме в Києві, в «Українському домі» з 25 лютого до 8 березня. Для виставки ми надали «Портрет Лесі Українки» Ярослави Музики та ескіз декорації до п’єси Лесі Українки «Камінний господар» Степана Данилишина.
Підготувала Ольга Ваврик – заступник директора ТОХМ

Я.Омелян.
Євген Шпак.
Ярослава Музика.
Степан Данилишин.